BAFTA Awards Search

  • Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

    Will Clarke, Caroline Norris, Dominic Brigstocke

    Mary Poppins Returns

    Rob Marshall, John Deluca, Marc Platt

    Spider-Man: Into The Spider-Verse

    Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord

    Toy Story 4

    Josh Cooley, Jonas Rivera, Mark Nielsen

  • Win Last Summer

    Production Team

    Anorac

    Gruffydd Davies

    Pink Wall

    Production Team

  • Win Who Do You Think You Are?

    Colette Flight, Sarah Feltes, Anna Kirkwood, David Vincent

    Gordon, Gino and Fred's Road Trip

    Production Team

    The Great British Bake Off

    Production Team

    Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing

    Production Team

  • Win Paddington 2

    Paul King, Simon Farnaby, David Heyman

    Coco

    Lee Unkrich, Darla K. Anderson

    The Greatest Showman

    Michael Gracey, Laurence Mark, Peter Chernin, Jenno Topping

    Incredibles 2

    Brad Bird, John Walker, Nicole Grindle

  • Win Nae Pasaran

    Patrick Neil Doyle, Peter Keith, Colin Monie, Felipe Bustos Sierra

    Anna And The Apocalypse

    Naysun Alae-Carew, Nicholas Crum, Alan McDonald, John McPhail

    The Party's Just Beginning

    R Andru Davies, Mali Elfman, Karen Gillan, Claire Mundell

  • Win Violent Men: Behind Bars

    Nicole Kleeman, Liam McArdle, Matt Pinder, Iain Scollay

    Class Of Mum And Dad

    Production Team

    The Force: The Story Of Scotland's Police

    Sarah Howitt, Mick McAvoy, Shiona McCubbin, Alison Pinkney

  • Win Cruising with Jane McDonald

    Production Team

    Antiques Roadshow

    Simon Shaw, Julia Foot, Robert Murphy, Sophie Wogden

    No More Boys and Girls: Can Our Kids Go Gender Free?

    Javid Abdelmoneim, Helen Veale, Jeremy Daldry, Samuel Palmer

    The Secret Life of the Zoo

    Production Team

  • Win The Little Prince

    Mark Osborne, Aton Soumache, Alexis Vonarb, Dimitri Rassam

    Kubo and the Two Strings

    Travis Knight, Arianne Sutner

    Moana

    Ron Clements, John Musker, Osnat Shurer

    Sing

    Christopher Meledandri, Janet Healy, Garth Jennings

  • Win Ellen

    Albie a Noa Yn Achub Yr lwnifyrs

    A Midsummer Night's Dream

  • Win T2 Trainspotting

    Danny Boyle, Christian Colson, John Hodge, Andrew Macdonald

    Accidental Anarchist

    John Archer, Clara Glynn, Berny McGurk

    Donkeyote

    Sonja Henrici, Chico Pereira, Julian Schwanitz, Ingmar Trost

  • The Council

    Stephen Bennett, Jennifer Gilroy, Elspeth O'Hare

    Fair Isle: Living On The Edge

    Stewart Houston, Louise Lockwood, Jo Roe, Jonathan Seal

    Prison: First And Last 24 Hours

    David Marshall, Michael McAvoy, Louise Say

  • Win Who Do You Think You Are?

    Colette Flight, Sarah Feltes, Anna Kirkwood, Helen Nixon

    The Doctor Who Gave Up Drugs

    Dominique Walker, Emeka Onono, Christopher van Tulleken, Jack Rampling

    The Great British Bake Off

    Richard McKerrow, Sarah Thomson-Woolley, Simon Evans, Chloe Avery

    Travel Man: 48 Hours In …

    Chris Richards, Nicola Silk, Leo McCrea, Richard Ayoade

  • Win Zootropolis

    Byron Howard, Rich Moore, Clark Spencer

    The Good Dinosaur

    Peter Sohn, Meg Lefauve

    The Jungle Book

    Jon Favreau, Brigham Taylor

    Star Wars: The Force Awakens

    J.J. Abrams, Lawrence Kasdan, Kathleen Kennedy, Bryan Burk

  • Win Tommy's Honour

    Keith Bank, Jason Connery, Jim Kreutzer, Bob Last

    Moon Dogs

    Jaqueline Kerrin, Suzanne Reid, Kathy Speirs, Dominic Wright

    Sunset Song

    Roy Boulter, Terence Davies, Bob Last, Sol Papadopoulos

  • Win Supershoppers

    Production Team

    Antiques Road Trip

    Chris Greenwood, Kirsten Highet, Matt Jackson, Andrew Robertson

    Gary: Tank Commander, Election Special

    Steve Canny, Chris Grady, Simon Hund, Greg McHugh

  • Win The Great British Bake Off

    Production Team

    Back in Time for Dinner

    Emily Shields, Leanne Klein, Kim Maddever

    Kevin McCloud: Escape to the Wild

    Production Team

    Travel Man

    Adam Humphries, Leo McCrea, Graham Smiles, Chris Richards

  • Win Paddington

    Paul King, David Heyman

    Big Hero 6

    Roy Conli, Chris Williams, Don Hall

    Inside Out

    Pete Docter, Ronnie del Carmen, Jonas Rivera

    Shaun the Sheep Movie

    Mark Burton, Richard Starzak, Julie Lockhart, Paul Kewley

  • Win A Poet In New York

    Production Team

    Jack To A King: The Swansea Story

    Production Team

    Set Fire To The Stars

    Production Team

  • Win The Legend Of Barney Thomson

    Robert Carlyle, Brian Coffey, Kaleena Kiff, John G Lenic

    Sixteen Years Till Summer

    Production Team

    What We Did On Our Holiday

    Andy Hamilton, Guy Jenkin, David Thompson, Dan Winch

  • Win It Was Alright In The '70s

    Production Team

    Kirstie And Phil's Love It Or List It

    Paula Campion-Skerry, Andrew Jackson

    Viva Variety

    Production Team

  • Win Grand Designs

    Production Team

    George Clarke’s Amazing Spaces

    Will Daws, Jamie Wightman, Stuart Cabb

    The Great British Bake Off

    Anna Beattie, Samantha Beddoes, Andy Devonshire, Simon Evans

    Long Lost Family

    Sally Benton, Clare Bradbury, Colette Flight, Kate Scholefield

  • Win The LEGO Movie

    Phil Lord, Christopher Miller, Dan Lin, Roy Lee

    Frozen

    Peter Del Vecho, Jennifer Lee, Chris Buck

    How To Train Your Dragon 2

    Dean DeBlois, Bonnie Arnold

    Maleficent

    Joe Roth, Robert Stromberg, Linda Woolverton

  • Win Playing Burton

    Playing Burton

    American Interior

    American Interior

    Y Syrcas

    Y Syrcas

  • Win Starred Up

    Jonathan Asser, Gillian Berrie, David Mackenzie

    Filth

    Jon S Baird, Ken Marshall, Trudie Styler

    Sunshine On Leith

    Dexter Fletcher, Stephen Greenhorn, Andrew Macdonald, Arabella Page-Croft, Allon Reich

  • Win Location Location Location

    Gerard Costello, Helen Nightingale, Emma Vulliamy

    Dream Me Up Scotty

    Jack Archer, John Archer, Dhivya Kate Chetty, John MacLaverty

    I Belong To Glasgow

    John Archer, Emma Lennox, John MacLaverty, Emily Rimmer

  • Win Long Lost Family

    Duncan Coates, Kate Scholefield, Sally Benton, Leanne Klein

    The Great British Bake Off

    Anna Beattie, Amanda Westwood, Samantha Beddoes, Simon Evans

    Grand Designs

    Kevin McCloud, Fiona Caldwell, Rob Gill, John Lonsdale

    The Choir: Sing While You Work

    Gareth Malone, Tim Carter, Rachel Morgan, Stuart Froude

  • Win Despicable Me 2

    The Croods

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    Iron Man 3

    Life of Pi

    Man of Steel

    Monsters University

    The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2

    Wreck-It Ralph

    Star Trek Into Darkness

  • Win Life of Pi

    Ang Lee, Gil Netter, David Womark

    Brave

    Mark Andrews, Brenda Chapman, John Lasseter

    ParaNorman

    Arianne Sutner, Travis Knight, Sam Fell, Chris Butler

    Wreck-It Ralph

    Rich Moore, Clark Spencer, John Lasseter

  • Win For Those In Peril

    Mary Burke, Polly Stokes, Paul Wright

    Fire In The Night

    Michael McAvoy, Alan Clements, Anthony Wonke

    The Wee Man

    Ray Burdis, Andrew Loveday, Michael Loveday, Terry Loveday

  • Win Bank Of Dave: Fighting The Fat Cats

    Katie Lander, Ian Lilley

    Kirstie's Fill Your House For Free

    Paula Campion, Martin Connery, Andrew Jackson

    Victoria Wood's Nice Cup Of Tea

    John Moulson, Paula Trafford, Victoria Wood

Pages