BAFTA Awards Search

  • Win Michael Warburton

  • Win Bloodborne

    Development Team

    Grow Home

    Development Team

    Her Story

    Sam Barlow

    Lovers in a Dangerous Spacetime

    Matt Hammill, Jamie Tucker, Adam Winkels

    Rocket League

    Development Team

    The Witcher 3: Wild Hunt

    Development Team

  • The Imitation Game

    Sammy Sheldon Differ

  • The Imitation Game

    Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

  • Win Dreams

    Camylle Tuliao

    Autonomy

    Rafal Faraj, Daoud Salman, Satyam Verma

    Codeland

    Magdalena Stenfors

    Dive 'n' Dash

    Lucie Wilson, Ellen Farquhar, Hannah Thompson

    H, Y, X & Z

    Dominic Wright

    Love

    Hannah Hayward

    Rescue Aid

    Emily Roberts

    Splat & Grab

    Kyle Randall

    The Line

    Oliver Tate

    Tiles

    Oliver Wright-Jones

  • Win Ouroboros

    Jack Reynolds

    Anne

    Jodie Burnside

    Dame Eva's Adventure To Prove Her Self-Worth!

    Fynn Levy

    Inimical

    Matthew Bond-Simmons

    Jellyfish

    Jonathan Ashton

    Life Stack

    Aryaan Awais

    Little Red

    Nic Gordon

    Magnets: A Tale of Fish ‘n’ Chips

    Stephen Borland

    Plate Defenders

    Declan Metcalfe

    Wicked Zip

    Caleb O’Brien

  • Win Block

    Louis Jackson

    Area 51

    Ben Tweedle

    Black Parade

    Nicholas Chapman

    Castle Defence

    Stephen Hailstones

    Colour Runner

    Scott Parker

    Duo Block

    Brendan Cheung

    Gravity Square

    Ben Porter

    Light Farmer

    Isaac Moselle

    Scaled Down

    Miranda Watkins

    Terrain Invasion

    Holly Packer

  • Win Utopia of Rhythm

    Jack Mills

    Coffee Simulator

    William Giddings, Joshua Manders-Jones, James Kamminga

    Dodge A Block

    William Bristow

    Dungeon Corruption

    Danny Chan

    Hunter Gatherer

    Max Baraitser Smith, Sam Baraitser Smith

    Lightyear

    Jim Bruges

    Never Letting Go

    Fynn Levy

    Rose Kingdom

    Caleb O'Brien

    Snowball Wars

    Moses Noxolo

    Warp Out

    Clemens von Stengel

  • Win Minecraft

  • Win Ray Chambers

  • Win Middle-earth: Shadow of Mordor

    Development Team

    Alien: Isolation

    Development Team

    Destiny

    Development Team

    Far Cry 4

    Patrik Methe, Hugo Desmeules, Andrea Zanini

    Hearthstone: Heroes of Warcraft

    Development Team

    Threes

    Asher Vollmer, Greg Wohlwend, Jimmy Hinson

  • Win Tomatos Role

    Willow Flame Productions - Rhianna Hawkins

    JV Raptor's School Of Falconry

    Jade Randall

    Meowsic!

    Mewsicians - Lara Ryan, Harley O'Connor

    Duck

    Duck! - Bethany Clifford, Ben Symons, Klaudia Stanik

    Incandescent

    Lodestar Entertainment - Adam Kavanagh

    Soot & Smog

    Huryley Productions - James Hurley

    Randomals

    Puca Productions - Liam Gilbey

    Ink

    INKling - Caitlin Wilkie, Anna Ward, Jenny Yule

    Pixel Escape

    RFG Hope - Frazer Hope

  • Win AlienX

    Hurricane Games - Adam Oliver

    Delvinator

    Memory Melt - Christopher Sixsmith, Jack Naylor, Oliver Bellingham

    Laser Rift

    Clemens von Stengel

    Cyber Ninja

    L.I.S - Ammer Azeem

    Robo-Cat

    One Maker - Isaac Moselle

    How Not To Be Human

    Pushkin - Sahaya James

    Ultimate Tower Defence

    Suggy - Fergus Robinson

    Beat Hopper

    Interquartile Games - William Osborne

  • Win Grand Theft Auto V

    Development Team

    Tomb Raider

    Development Team

    Tearaway

    Development Team

    Papers, Please

    Lucas Pope

    The Last of Us

    Development Team

    Assassin’s Creed 4: Black Flag

    Development Team

  • Win Journey

    Development Team

    Borderlands 2

    Randy Pitchford, Paul Hellquist, Jeramy Cooke

    Dishonored

    Development Team

    Far Cry 3

    Patrick Methè, Jamie Keen

    The Walking Dead

    Dan Connors, Kevin Bruner, Kevin Boyle

    XCOM: Enemy Unknown

    Development Team

Pages