BAFTA Awards Search

  • Win The Night Manager

    Aitor Berenguer, Howard Bargroff, Alex Sawyer, Adam Armitage

    Sherlock: The Abominable Bride

    John Mooney, Douglas Sinclair, Howard Bargroff, Jon Salmon-Joyce

    The Missing

    Sound Team

    War & Peace

    Chris Ashworth, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Jeff Richardson

  • Win Wolf Hall

    Sound Team

    The Enfield Haunting

    Adrian Rhodes, Simon Farmer, Jamie Roden, Antony Bayman

    The Sound Of Music Live!

    Kevin Duff, Andy Deacon, Sally Hesketh, Ben Milton

    Fortitude

    Rudi Buckle, Phil Barnes, Blair Jollands, Howard Bargroff

    London Spy

    Scott Jones, Robert Brazier, Joseph Stracey, Ian Voigt

    Doctor Foster

    Stuart Hilliker, Jim Goddard, Billy Quinn, Tom Deane

  • Win Sherlock

    John Mooney, Douglas Sinclair, Howard Bargroff, Paul McFadden

    Cilla

    Grant Bridgeman, Richard Davey, Simon Gershon, Keith Marriner

    The Missing

    Sound Team

    That Day We Sang

    Chris Ashworth, Emma Pegram, Stuart Hilliker, Alex Ellerington

  • Win Dancing on the Edge

    Adrian Bell, Lee Crichlow, Robert Farr, Ian Wilkinson

    The Escape Artist

    Chris Ashworth, Graham Headicar, Stuart Hilliker, Duncan Price

    Luther

    Howard Bargroff, Russell Jeffery, Mike Grimes, Emma Pegram

    Peaky Blinders

    Stuart Hilliker, Brian Milliken, Matthew Skelding, Lee Walpole

  • Win Richard II (The Hollow Crown)

    Tim Fraser, Adrian Rhodes, Keith Marriner

    Wallander

    Paul Hamblin, Matt Skelding, Jim Goddard, Martin Beresford

    Accused (Mo & Sue's Story)

    Graham Headicar, Emma Pegram, Stuart Hilliker, Grant Bridgeman

    The Hour

    John Mooney, Nigel Squibbs, Jamie Caple, Marc Lawes

  • Win Sherlock: A Scandal In Belgravia

    Howard Bargroff, Jeremy Child, John Mooney, Doug Sinclair

    Birdsong

    Sound Team

    Great Expectations

    Richard Dyer, Paul Hamblin, Stefan Henrix, Matt Skelding

    The Hour

    Rudi Buckle, Jamie Caple, Marc Lawes, Nigel Squibbs

  • Win Downton Abbey

    Nigel Heath, Alex Sawyer, Adam Armitage, Mark Holding

    South Riding

    Alistair Crocker, Paul Hamblin, Alex Ellerington, Jeff Richardson

    The Promise

    Graham Headicar, Stuart Hilliker, Matt Skelding, Simon Clark

    Mad Dogs

    Adrian Rhodes, Reg Mills, Ben Norrington

    Any Human Heart

    Sound Team

  • Win Wallander

    Paul Hamblin, Andre Schmidt, Catherine Hodgson, Bosse Persson

    Red Riding 1974

    Paul Cotterell, Danny Hambrook, Kallis Shamaris

    Cranford

    Paul Hamblin, Peter Brill, Iain Eyre, Lee Walpole

    Spooks

    Nigel Heath, Darren Banks, Laura Lovejoy, Rudi Buckle

  • Win Wallander

    Bosse Persson, Lee Crichlow, Iain Eyre, Paul Hamblin

    Little Dorrit

    Rudi Buckle, Colin Chapman, Ross Adams, Richard Street

    Spooks

    James Feltham, Darren Banks, Ben Norrington, Glenn Marullo

    God On Trial

    Brian Milliken, Nigel Heath, Darren Banks, Alex Sawyer

  • Win Cranford

    Paul Hamblin, Graham Headicar, Andre Schmidt, Peter Brill

    Spooks

    Rudi Buckle, James Feltham, Darren Banks, Ben Norrington

    Life On Mars

    Dave Sansom, James Feltham, Darren Banks, Alex Sawyer

    Doctor Who

    Team

  • Win Tsunami: The Aftermath

    Team

    Strictly Come Dancing

    Gary Clarke

    Later With Jools Holland

    Mike Felton

    Life On Mars

    Team

  • Win Colditz

    Team

    To the Ends Of The Earth

    Paul Hamblin, Rory Farnan, Craig Butters, Clive Derbyshire

    Bleak House

    Team

    Spooks

    Team

  • Win Sex Traffic

    Simon Okin, Jane Tattersall, David McCallum, Lou Solakofski

    The Long Firm

    Richard Manton, Catherine Hodgson, Graham Headicar, Paul Hamblin

    Dirty Filthy Love

    Reg Mills, Nick Cox, Phil Barnes, Nigel Edwards

    Shameless

    Team

  • Win State Of Play

    Simon Okin, Stuart Hilliker, Jamie McPhee, Pat Boxshall

    Cambridge Spies

    Richard Manton, Bernard O’Reilly, André Schmidt, Hugh Johnson

    Prime Suspect

    Simon Okin, Ben Baird, Nick Roberts

    Charles II: The Power And The Passion

    John Taylor, Paul Hamblin, Catherine Hodgson, Lee Chrichlow

  • Win Daniel Deronda

    Team

    Hound Of The Baskervilles

    Clive Copland, Paul Hamblin, Lee Crichlow, Becki Ponting

    Later With Jools Holland

    Mike Felton

    Bloody Sunday

    Team

  • Win Clocking Off

    Team

    Othello

    Maurice Hillier, Colin Martin, Laura Lovejoy, Peter Bond

    The Lost World

    Team

    The Way We Live Now

    Team

  • A Touch Of Frost

    John Fountaine, Adam Severs

    Anna Karenina

    Team

    Clocking Off

    Team

    Longitude

    Team

  • Win Warriors

    David Old, Graham Headicar, Maurice Hillier, Danny Longhurst

    Wives And Daughters

    Paul Hamblin, Peter Brill, Ian Wilkinson, Danny Sheehan

    Great Expectations

    Richard Manton, Peter Smith, Bernard O’Reilly, Terry Brown

    Queer As Folk

    Team

  • Win Our Mutual Friend

    Paul Hamblin, Catherine Hodgson, Graham Headicar, Richard Manton

    A Rather English Marriage

    Jim Greenhorn, Colin Martin, Richard Skelton

    The Eurovision Song Contest

    Barry Hawes, Tim Davies

    Hornblower: The Even Chance

    Christian Wangler, Colin Martin, Michael Crouch

  • Win The Lakes

    Richard Manton, Paul Hamblin, Graham Headicar, Andy Kennedy

    Tom Jones

    Dennis Cartwright, Paul Hamblin, Catherine Hodgson, Graham Headicar

    Touching Evil

    Paul Davies, Tim Alban, Glenn Calder, Richard Flynn

    Jonathan Creek

    Terry Elms, Craig Irving, Laurie Taylor, Lee Chrichlow, Ben Norrington

  • Win Hillsborough

    Phil Smith And Team

    The Crow Road

    Colin Nicolson, Mark August, Colin Martin

    Kiss And Tell

    Team

    Our Friends In The North

    Team

  • Win Love Bites: Loved Up

    John Taylor, Craig Irving, Tim Hudnott, Pete Collins, Chris Graver

    Four Goes To Glyndebourne: Ermione

    John Middleton, Andy Rose

    The Choir

    Derek Norman, Chris Graver, Keith Marriner

    Prime Suspect

    Nick Steer, John Rutherford, John Senior, John Whitworth

  • Win Family

    Kieran Horgan Rupert Miles, Paul Conway, David Old

    Middlemarch

    Dick Boulter, Ed Bazalgette, Catherine Hodgson, Paul Hamblin

    La Traviata

    Graham Haines

    Cracker

    Phil Smith, John Senior, John Rutherford, John Whitworth, Andy Wyatt

  • Win The Snapper

    Kieran Horgan, Peter Joly, Dan Gane, Peter Maxwell, Mick Boggis

    Lipstick On Your Collar

    John Midgley, Robin O’Donoghue, Andrew Glen

    Casualty

    Team

    Between The Lines

    Bruce Wills, Craig Irving, Peter Gates

  • Win Underbelly

    Derek Norman, Jonathan Rowdon, Michael Narduzzo

    Memento Mori

    John Pritchard, Julie Buckland, Bronwen Jenkins, Aad Wirtz

    Prime Suspect 2

    Nick Steer, John Rutherford, John Thomas, John Senior, Jaquie Ophir, John Whitworth

    Bye Bye Baby

    Ken Weston, Colin Chapman, Peter Lennard

  • Win Inspector Morse

    Tony Dawe, Brian Saunders, Nigel Galt, Paul Conway

    Prime Suspect

    Ray French, Brian Saunders, John Rutherford, Paul Griffiths-Davies

    The Bill

    Alan Lester, Paul Gartrell

    Drop The Dead Donkey

    Keith Mayes