BAFTA Awards Search

  • Win Gwen

    Dinah Collin

    Morfydd

    Dawn Thomas-Mondo

    Apostle

    Jane Spicer

  • Win Black Mirror: Bandersnatch

    Catrin Meredydd

    Doctor Who

    Arwel Wyn Jones

    A Discovery of Witches

    James North

    Apostle

    Thomas Pearce

  • Win The Favourite

    Sandy Powell

    The Ballad of Buster Scruggs

    Mary Zophres

    Bohemian Rhapsody

    Julian Day

    Mary Poppins Returns

    Sandy Powell

    Mary Queen of Scots

    Alexandra Byrne

  • Win The Favourite

    Fiona Crombie, Alice Felton

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Stuart Craig, Anna Pinnock

    First Man

    Nathan Crowley, Kathy Lucas

    Mary Poppins Returns

    John Myhre, Gordon Sim

    Roma

    Eugenio Caballero, Barbara Enriquez

  • Win I Seek Death

    Jesse Waymont

    A World Without You

    Luke Pierson

    Colours

    Evelyn Sanger-Davies, Jessica Nunn-Wright

    Echo

    Anica Tahsin

    Escape Extinction

    Annabel Davies, Jessica Argall

    Escaping Giza

    Shreeya Srivastava, Divya Sundararajan

    Lord Of The Lockers

    Anish Raja

    Odoodem

    Natalie Edwards

    Pixel Trek

    Hannah Bush, Shaiyana Suresh

    Whale Tales

    Davidzo Makaya, Maewen Le Coguic, Scarlet Cefai-Price

  • Win Creatively Bankrupt

    Elizabeth Orji-Smith

    Change starts with You

    Kyle Randall

    Colour Theory

    Jagoda Warda

    Conundrum

    Tyler Rotheram

    Coral

    Josiah Hendy

    Efflorescia

    Amelia Hollingsworth

    Light Up Lightbulb!

    Celeste Herron, Eva Simpson, Lara-Anne Herron

    Ocean Shift

    Abigail Tan

    Our Epiphany

    Yue Qi

    Pax Hibernia

    Rossa Smallman

  • Win LASERASE: Demolition in the future

    Max Robinson

    Deep Sea Dash

    Catherine Lanaspre, Faith Ekundayo

    Donut Rush

    Temesgen

    Elytron

    William Roper

    Far-Fetched Phantoms

    Alex Robinson

    Ladder Climb

    Louis Charles

    Spooky Da Ghost

    Pavanjot Town

    Succession

    Elsie Habgood

    The Creature Study Squad: Spell like nobody is watching!

    Elise Scheurer

    Water the Crops

    James Lindsay

  • Win Wip

    Adam Pace

    Blindspot

    Nils Andre

    Green Launch

    Abigail Tan

    Pop Pixie

    Joe Anderson, Michael Bell, Miles Kneeshaw

    Raptor Run

    Joshua Pattman

    Slow Moe

    Mathew Rhys Jenkins

    Space Core

    Jude Birch

    Tempo

    Harry Petch, Louis Jackson

    They Came From the Sea

    Thomas Robson

    Warped Reality

    Anthony Moran, Joseph Sweeney

  • Win Matthew Applegate

  • Win Return of the Obra Dinn

    Lucas Pope

    Astro Bot Rescue Mission

    Development Team

    Celeste

    Development Team

    God of War

    Development Team

    Into the Breach

    Justin Ma, Matthew Davis

    Minit

    Development Team

  • Win Suzanne Cave

    A Very English Scandal

    Charlotte Holdich

    The Long Song

    Marianne Agertoft

    The City and The City

    Phoebe de Gaye

    Killing Eve

  • Win Vickie Lang

    Vanity Fair

    Daniel Phillips

    A Very English Scandal

    Konnie Daniel

    Mrs Wilson

    Nicole Stafford, Peta Dunstall

    The Little Drummer Girl

  • Win Tom Burton

    Patrick Melrose

    Helen Scott

    A Very English Scandal

    Kristian Milsted

    Killing Eve

    Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

    The Little Drummer Girl

  • Win Requiem

    Sian Jenkins

    Keeping Faith/Un Bore Mercher

    Sarah-Jane Perez

    Bang

    Zoe Howerska

  • Win Phantom Thread

    Mark Bridges

    Beauty and the Beast

    Jacqueline Durran

    Darkest Hour

    Jacqueline Durran

    I, Tonya

    Jennifer Johnson

    The Shape of Water

    Luis Sequeira

  • Win The Shape of Water

    Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

    Beauty and the Beast

    Sarah Greenwood, Katie Spencer

    Blade Runner 2049

    Dennis Gassner, Alessandra Querzola

    Darkest Hour

    Sarah Greenwood, Katie Spencer

    Dunkirk

    Nathan Crowley, Gary Fettis

  • Win Trapped

    Dalvia, Tiya

    Barista

    Grace Farsides

    Bristol Business

    Anish Raja

    IAN the Alien

    Joshua Robinson

    Polar Blast

    Diya Patel

    Psycat's Adventure

    Heidi

    Surf Simulator

    Benjamin Cranston

    The Clue Finder

    Tierney Gettins, Heather Dixon

    The Haunted

    Alexander Thomson, Robert Baird, Sonny Cunningham

    the unBEARable winter

    Edie Sunmanm, Clelia Alishah, Lillie Henchley

  • Win Tea & Tartlets

    Sophia Shepherd, Kat Shields, Erin Jones

    Bitweb

    Aryaan Awais

    CloudScape

    Molly Morgan, Elizabeth Mcmorrow, Dafydd Mulcachy

    Crossbeats

    James Doran, Brodie Millar, Aidan Baker

    Down the Well

    Ben Dunn-Flores

    Dream Detective

    Ayo Norman-Williams

    H.e.24

    Nathan Burton, James Dare, Joe Harrison

    Take Your Thyme

    Yue Qi

    The Great Fly Escape

    Tom Mort

    TransMission: Sidereal

    Jordan Han

  • Win Maggie

    Harry Thurston

    Beating Bullying

    Chloe Rattle

    Bee Simulator

    Ariyan Hormoz

    Dragon Jump

    Anete Nagla, Iga Masolwska, Victoria Nixon

    Mei-Ling - The Forgotten Princess

    Aysheq Hussain

    Paddle Boat Panda

    Alex Robinson

    Penguin Peril

    James Lindsay

    T-rex Need Eat: Type Real Weird Words

    Maximilian Robinson

    The Great Fraction Adventure

    Jack Rafferty

    ¡HOLA MEXICO!

    Lauren Fenwick

  • Win Super Boson

    Prithvi Kohli

    All Alone

    Thomas Robson

    BattlePunk

    Elizabeth Hornsby, Hannah Birrell, Tatiana Vlassi

    Cacophony

    Jordan Han

    Coob Dools

    Adam Pace

    Life Raft Survival

    Abigail Tan

    Memories

    Anthony Moran, Joseph Sweeney

    Mouse Trapped

    Joe Anderson, Michael Bell

    The Elementalist

    Morgan Brown

    Tim's Adventure

    Jamie Buttenshaw

  • Win Adam

    Syrop

  • Win Super Mario Odyssey

    Development Team

    Assassin's Creed Origins

    Development Team

    Horizon Zero Dawn

    Development Team

    The Legend of Zelda: Breath of the Wild

    Development Team

    NieR: Automata

    Development Team

    What Remains of Edith Finch

    Development Team

  • Win Game of Thrones

    Michele Clapton

    Peaky Blinders

    Alison McCosh

    The Crown

    Jane Petrie

    Taboo

    Joanna Eatwell

  • Win Taboo

    Jan Archibald, Erika Ökvist, Audrey Doyle

    The Miniaturist

    Chrissie Baker

    Gunpowder

    Jacqueline Fowler

    Peaky Blinders

    Loz Schiavo

  • Win Game of Thrones

    Deborah Riley, Rob Cameron

    USS Callister (Black Mirror)

    Joel Collins, Phil Sims

    The Crown

    Martin Childs, Alison Harvey

    The State

    Pat Campbell

  • Win Lady Chatterley's Lover

    Sarah Arthur

    A Midsummer Night's Dream

    Ray Holman

    Y Llyfrgell (The Library Suicides)

    Dawn Thomas-Mondo

  • Win Damilola Our Loved Boy

    Catrin Meredydd

    Don't Knock Twice

    Richard Campling

    Sherlock

    Arwel Wyn Jones

  • Win Jackie

    Madeline Fontaine

    Allied

    Joanna Johnston

    Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Colleen Atwood

    Florence Foster Jenkins

    Consolata Boyle

    La La Land

    Mary Zophres

  • Win Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Stuart Craig, Anna Pinnock

    Doctor Strange

    John Bush, Charles Wood

    Hail, Caesar!

    Jess Gonchor, Nancy Haigh

    La La Land

    Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco

    Nocturnal Animals

    Shane Valentino, Meg Everist

  • Win TorchLighter

    Elsie Mae Williams

    Last Light

    Campbell Mearns

    Space Race

    Elizabeth McMahon, Jade Liggitt

    The Scrappy Races

    Harry Gorrill

    Henna Station

    Jayavarshini Sankaran

    Clearing MEMORY

    Kitty Belcher

    Adrianna's Hero

    Mya Oaten, Eleri Gray

    Kagaku

    Neha Biju

    Ctrl+U

    Sophia Snow

    Seconds; Sentient

    Yue Qi

Pages