BAFTA Awards Search

  • Win Killing Eve

    Production Team

    Bodyguard

    Production Team

    Informer

    Jonny Campbell, Rory Haines, Sohrab Noshirvani, Julian Stevens

    Save Me

    Production Team

  • Win Peaky Blinders

    Production Team

    Line of Duty

    Production Team

    The Crown

    Production Team

    The End of the F***ing World

    Production Team

  • Win Happy Valley

    Sally Wainwright, Juliet Charlesworth, Nicola Shindler, Neasa Hardiman

    The Crown

    Production Team

    The Durrells

    Production Team

    War & Peace

    Production Team

  • Win Wolf Hall

    Peter Kosminsky, Peter Straughan, Mark Pybus, Colin Callender

    Humans

    Production Team

    The Last Panthers

    Jack Thorne, Johan Renck, Peter Carlton, Caroline Benjo

    No Offence

    Paul Abbott, Martin Carr, Anna Ferguson, Catherine Morshead

  • Win Happy Valley

    Sally Wainwright, Karen Lewis, Euros Lyn, Nicola Shindler

    Line Of Duty

    Jed Mercurio, Simon Heath, Peter Norris, Douglas Mackinnon

    The Missing

    Charlie Pattinson, Willow Grylls, Jack Williams, Harry Williams

    Peaky Blinders

    Production Team

  • Win Broadchurch

    Production Team

    The Village

    Production Team

    Top Of The Lake

    Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell

    My Mad Fat Diary

    Production Team

  • Win Last Tango in Halifax

    Sally Wainwright, Nicola Shindler, Karen Lewis, Euros Lyn

    Ripper Street

    Richard Warlow, Tom Shankland, Stephen Smallwood, Will Gould

    Scott and Bailey

    Production Team

    Silk

    Hilary Salmon, Peter Moffat, Richard Stokes, Jeremy Webb

  • Win The Fades

    Farren Blackburn, Susan Hogg, Caroline Skinner, Jack Thorne

    Misfits

    Murray Ferguson, Petra Fried, Howard Overman, Matt Strevens

    Scott And Bailey

    Production Team

    Spooks

    Production Team

  • Win Sherlock

    Steven Moffat, Mark Gatiss, Sue Vertue, Beryl Vertue

    Being Human

    Rob Pursey, Philip Trethowan, Toby Whithouse, Colin Teague

    Downton Abbey

    Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge, Nigel Marchant

    Misfits

    Murray Ferguson, Petra Fried, Howard Overman, Kate Crowe

  • Win Misfits

    Production Team

    Being Human

    Rob Pursey, Toby Whithouse, Matthew Bouch, Colin Teague

    Spooks

    Production Team

    The Street

    Jimmy McGovern, Sita Williams, Roxy Spencer, David Blair

  • Win Wallander

    Richard Cottan, Kenneth Branagh, Philip Martin, Francis Hopkinson

    Doctor Who

    Phil Collinson, Russell T Davies, Julie Gardner, Susie Liggat

    Shameless

    Paul Abbott, George Faber, John Griffin, Johann Knobel

    Spooks

    Production Team

  • Win Doctor Who: Voyage Of The Damned

    Phil Collinson

    Belonging

    Branwen Cennard

    Torchwood: End Of Days

    Richard Stokes

  • Win The Street

    Jimmy McGovern, Sita Williams, Terry McDonough, John Chapman

    Life On Mars

    Production Team

    Rome

    John Melfi, Anne Thomopoulos, Bruno Heller, Tim Van Patten

    Skins

    Production Team

  • Win Torchwood: Everything Changes

    Richard Stokes

    Belonging

    Siân E Jones

    Doctor Who: Doomsday

    Phil Collinson

  • Win The Street

    Jimmy McGovern, Sita Williams, David Blair, Ken Horn

    Life On Mars

    Production Team

    Shameless

    Production Team

    Sugar Rush

    Production Team

  • Win Doctor Who

    Phil Collinson, Russell T Davies, Julie Gardner

    Bodies

    Mark Redhead, Sue De Beauvoir, Jed Mercurio

    Shameless

    Production Team

    Spooks

    Production Team

  • Win Shameless

    Production Team

    Bodies

    Mark Redhead, Sue De Beauvoir, Jed Mercurio

    Conviction

    Production Team

    Spooks

    Jane Featherstone, Simon Crawford Collins, Andrew Woodhead

  • Win Buried

    Production Team

    Clocking Off

    Production Team

    Foyle's War

    Production Team

    William And Mary

    Trevor Hopkins, Stuart Orme, Mick Ford

  • Win Spooks

    Production Team

    Clocking Off

    Production Team

    Cutting It

    Debbie Horsfield, Diederick Santer, Andy De Emmony

    Teachers

    Jane Fallon, Rhonda Smith

  • Win Cold Feet

    Andy Harries, Spencer Campbell, Mike Bullen

    At Home With The Braithwaites

    Carolyn Reynolds, Jacky Stoller, Sally Wainwright

    Clocking Off

    Nicola Shindler, Juliet Charlesworth, Paul Abbott

    Tales From Pleasure Beach

    Madonna Baptiste, Edmund Coulthard, Roger Williams

  • Win Clocking Off

    Nicola Shindler, Ann Harrison-Baxter, Paul Abbott

    The Cops

    Production Team

    Fat Friends

    Kay Mellor, Gareth Morgan

    The Sins

    Liza Marshall, William Ivory

  • Win The Cops

    Production Team

    Cold Feet

    Christine Langan, Mike Bullen

    Playing The Field

    Greg Brenman, Hugh Warren, Kay Mellor

    Psychos

    Production Team

  • Win The Cops

    Eric Coulter, Harry Bradbeer, Alrick Riley

    Jonathan Creek

    Verity Lambert, Keith Washington, David Renwick, Sandy Johnson

    Playing The Field

    Greg Brenman, Catherine Morshead, Paul Seed, Kay Mellor

    Undercover Heart

    Jane Fallon, John Strickland, Richard Signy, Peter Bowker

  • Win Jonathan Creek

    Susan Belbin, Sandy Johnson, Marcus Mortimer, David Renwick

    Common As Muck

    Catherine Wearing, Metin Huseyin, William Ivory

    Touching Evil

    Jane Featherstone, Paul Abbott

    Wing And A Prayer

    Jacinta Peel, Richard Laxton, Robin Sheppard, Matthew Hall

  • Win EastEnders

    Corinne Hollingworth, Jane Harris

    Ballykissangel

    Joy Lale

    Hamish Macbeth

    Deirdre Keir

    This Life

    Jane Fallon

  • Win Cracker

    Hilary Bevan Jones

    Preston Front

    Chris Griffin, Tim Firth

    Prime Suspect

    Paul Marcus

    A Touch Of Frost

    Don Leaver

  • Win Cracker

    Paul Abbott

    The Bill

    Michael Chapman

    Common As Muck

    John Chapman, William Ivory

    Sharpe

    Simon Lewis, Tom Clegg

  • Win Between The Lines

    Peter Norris

    Casualty

    Geraint Morris, Michael Ferguson

    Cracker

    Gub Neal, Jimmy McGovern

    The Riff Raff Element

    Liz Trubridge, Simon Cellan Jones, Jeremy Ancock, Debbie Horsfield

  • Win Inspector Morse

    Deirdre Keir

    Between The Lines

    Peter Norris

    Casualty

    Geraint Morris

    Jeeves And Wooster

    Clive Exton, Brian Eastman, Ferdinand Fairfax

  • Win Inspector Morse

    David Lascelles

    Agatha Christie's Poirot

    Brian Eastman

    Casualty

    Geraint Morris

    Spender

    Martin McKeand

Pages