BAFTA Awards Search

  • Win The Detectives: Taking Down an OCG

    Benedict Sanderson

    Animals Up Close with Bertie Gregory

    Bertie Gregory, Will West, Tom Walker, Anna Dimitriadis

    The Man Who Played With Fire

    Jean-Louis Schuller

    Dublin Narcos

    Narayan Van Maele, Patrick Smith

  • Win Our Lives - Born Deaf Raised Hearing

    Sam Jordan-Richardson

    Heart Valley

    Christian Cargill

    Greenham

    Paul Joseph Davies

  • Win Children of the Taliban

    Marcel Mettelsiefen, Jordan Bryon

    Green Planet (Tropical Worlds)

    Tim Shepherd, Oliver Mueller, Todd Kewley, Jessica Mitchell, Sam Lewis

    Hold Your Breath: The Ice Dive

    Steve Jamison, Jean-Charles Granjon

    Predators

    Sue Gibson, Robin Cox, Florian Schultz, Will Nicholls

  • Win The Long Walk Home

    Tim Davies

    Peter Moore: Dyn Mewn Du

    Mei Williams

    Dark Land - The Hunt for Wales' Worst Serial Killer

    Tudor Evans

  • Win Liverpool Narcos

    James Incledon

    Earth At Night In Colour

    John Shier, Dawson Dunning

    My Childhood, My Country - 20 Years in Afghanistan

    Phil Grabsky, Shoaib Sharifi

    Tiny World (Reef)

    Doug Anderson, Alex Vail

  • Win Critical: Coronavirus in Intensive Care

    Camera Team

    Black and Welsh

    Emily Almond Barr

    Hidden Wales with Will Millard

    Nathan Mackintosh

    The Story of Welsh Art

    Tudor Evans

  • Win The Great Mountain Sheep Gather

    Johnny Shipley, Drone Camera Team, John Livesey

    Tiny World (Island)

    Richard Kirby, Sue Gibson, Max Kölbl, Robert Hollingworth

    Fear City: New York vs The Mafia

    Tim Cragg

    Marina Abramovic Takes Over TV

    Will Edwards, Michael O'Halloran

  • Win Seven Worlds, One Planet

    Bertie Gregory, Howard Bourne, John Shier

    Our Planet (Coastal Seas)

    Doug Anderson, Roger Horrocks, Gavin Thurston

    Our Planet (Frozen Worlds)

    Jamie McPherson, Hector Skevington-Postles, Barrie Britton

    Untouchable: The Rise and Fall of Harvey Weinstein

    Patrick Smith, Neil Harvey

  • Win Anorac

    Joni Cray & Gruffydd Davies

    The Incurable Optimist

    Mei Williams

    Secret Life of Farm Animals

    Richard Hughes

  • Win Lindsay McCrae

    Dynasties: Emperor

    Camera Team

    Earth's Natural Wonders: Surviving Against the Odds

    Jaimie Gramston

    Michael Palin in North Korea

    Daniel Dewsbury, Stuart Bernard, Jonny Ashton

    The Mighty Redcar

  • Win Frank Lloyd Wright: The Man Who Built America

    Huw Talfryn Walters

    Y Directif

    Aled Jenkins

    The River Wye With Will Millard

    Luke Pavey

  • Win Blue Planet II (One Ocean)

    Camera Team

    The Detectives: Murder on the Streets

    Daniel Vernon, Daniel Dewsbury

    Storyville, Last Men in Aleppo (Storyville)

    Fadi Al-Halabi, Hassan Kattan, Thaer Mohammed

    The Fight for Mosul (Dispatches)

    Olivier Sarbil

  • Win The Aberfan Young Wives Club

    Baz Irvine

    Aberfan - The Fight For Justice

    Stephen Hart

    Police 24/7

    Production Team

    Extreme Wales with Richard Parks

    Rob Taylor

  • Win Planet Earth II (Cities)

    John Aitchison, Rob Whitworth, Mark MacEwen

    Planet Earth II (Deserts)

    John Shier, Jonathan Jones, Barrie Britton

    Planet Earth II (Mountains)

    John Shier, Mateo Willis, Barrie Britton

    Planet Earth II (Jungles)

    Tom Crowley, Mark MacEwen, John Brown

  • Patagonia with Huw Edwards

    Aled Jenkins

    The River Taff with Will Millard / The Taff the River That Made Wales

    Luke Pavey

    Tim Rhys-Evans: All in the Mind

    Mei Williams

Pages