BAFTA Awards Search

  • Win Stefen Fangmeier, John Frazier, Walt Conti, Habib Zargarpour, Tim Alexander

    The Perfect Storm

    Paddy Eason, Mark Nelmes, Dave Alex Riddett

    Chicken Run

    Rob Hodgson, Leo Lo, Jonathan F Strylund, Bessie Cheuk, Travis Baumann

    Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo Hu Cang Long)

    John Nelson, Tim Burke, Rob Harvey, Neil Corbould

    Gladiator

    Kent Houston, Tricia Ashford, Neil Corbould, Paul Docherty, Dion Hatch

    Vertical Limit

  • Win John Gaeta, Steve Courtley, Janek Sirrs, Jon Thum

    The Matrix

    Bill Reeves, Eben Ostby, Rick Sayre, Sharon Calahan

    A Bug's Life

    John Andrew Berton Jr, Daniel Jeanette, Ben Snow, Chris Corbould

    The Mummy

    Jimmy Mitchell, Kevin Yagher, Joss Williams, Paddy Eason

    Sleepy Hollow

    John Knoll, Dennis Muren, Scott Squires, Rob Coleman

    Star Wars Episode One: The Phantom Menace

  • Win Stefen Fangmeier, Roger Guyett, Neil Corbould

    Saving Private Ryan

    Ken Bielenberg, Philippe Gluckman, John Bell, Kendal Cronkhite

    Antz

    Bill Westenhofer, Neal Scanlan, Chris Godfrey, Grahame Andrew

    Babe: Pig In The City

    Micheal J McAlister, Brad Kuehn, Craig Barron, Peter Chesney

    The Truman Show

  • Win Mark Stetson, Karen E Goulekas, Nick Allder, Neil Corbould, Nick Dudman

    The Fifth Element

    Peter Chiang

    The Borrowers

    Eric Brevig, Rick Baker, Rob Coleman, Peter Chesney

    Men In Black

    Robert Legato, Mark Lasoff, Thomas L Fisher, Michael Kanfer

    Titanic

  • Win Stefen Fangmeier, John Frazier, Henry Labounta, Habib Zargarpour

    Twister

    Tricia Ashford, Volker Engel, Clay Pinney, Douglas Smith, Joseph Viskocil

    Independence Day

    Jon Farhat

    Nutty Professor

    Eben Fiske Ostby, William Reeves

    Toy Story

  • Win Robert Legato, Michael Kanfer, Matt Sweeney, Leslie Ekker

    Apollo 13

    Scott E Anderson, Neal Scanlan, John Cox, Chris Chitty, Charles Gibson

    Babe

    Chris Corbould, Derek Meddings, Brian Smithies

    Goldeneye

    Michael McAlister, Brad C Kuehn, Robert Spurlock, Martin R Bresin

    Waterworld

  • Win Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum, Allen Hall, Doug Chiang

    Forrest Gump

    Scott Squires, Steve Williams, Tom Bertino, Jon Farhat

    The Mask

    Boyd Shermis, John Frazier, Ron Brinkman, Richard Hollander

    Speed

    John Bruno, Thomas Fisher, Jacques Stroweis, Patrick McClung, Jamie Dixon

    True Lies

  • Win Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri

    Jurassic Park

    Don Paul, Steve Goldberg

    Aladdin

    Roman Coppola, Gary Gutierrez, Michael Lantieri, Gene Warren Jr

    Bram Stoker's Dracula

    William Mesa, Roy Arbogast

    The Fugitive

  • Win Stan Winston, Dennis Muren, Gene Warren Jr, Robert Skotak

    Terminator 2: Judgement Day

    Allen Hall, Scott Farrar, Clay Pinney, Mikael Salomon

    Backdraft

    Stan Winston

    Edward Scissorhands

    Frans Wamelink, Eve Ramboz, Masao Yamaguchi

    Prospero's Books

  • Win Production Team

    Honey I Shrunk The Kids

    Production Team

    Dick Tracy

    Production Team

    Ghost

    Production Team

    Total Recall

  • Win Ken Ralston, Michael Lantieri, John Bell, Steve Gawley

    Back To The Future II

    Kent Houston, Richard Conway

    The Adventures Of Baron Munchausen

    Derek Meddings, John Evans

    Batman

    George Gibbs Michael McAlister, Mark Sullivan, John Ellis

    Indiana Jones And The Last Crusade

  • Win George Gibbs, Richard Williams, Ken Ralston, Edward Jones

    Who Framed Roger Rabbit?

    Peter Kuran, Alan Munro, Robert Short, Ted Rae

    Beetlejuice

    Gino De Rossi, Fabrizio Martinelli

    The Last Emperor

    Rob Bottin, Phil Tippett, Peter Kuran, Rocco Gioffre

    Robocop

  • Win Michael Lanteri, Michael Owens, Edward L Jones, Bruce Walters

    Witches Of Eastwick

    Chris Walas, Jon Berg, Louis Craig, Hoyt Yeatman

    The Fly

    John Evans

    Full Metal Jacket

    Bran Ferren, Martin Gutteridge, Lyle Conway, Richard Conway

    Little Shop Of Horrors

  • Win Aliens

    Robert Skotak, Brian Johnson, John Richardson, Stan Winston, Suzanne Benson

    Dreamchild

    Duncan Kenworthy, John Stephenson, Chris Carr

    Labyrinth

    Roy Field, Brian Froud, George Gibbs, Tony Dunsterville

    The Mission

    Peter Hutchinson

  • Win Brazil

    George Gibbs, Richard Conway

    Back To The Future

    Kevin Pike, Ken Ralston

    Legend

    Nick Allder, Peter Voysey

    The Purple Rose Of Cairo

    R, Greenberg Associates

  • Win Indiana Jones And The Temple Of Doom

    Dennis Muren, George Gibbs, Mike McAlister, Lorne Peterson

    The Company Of Wolves

    Christopher Tucker, Alan Whibley

    Ghostbusters

    Richard Edlund

    The Killing Fields

    Fred Cramer

  • Win Return Of The Jedi

    Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Kit West

    The Dark Crystal

    Roy Field, Brian Smithies, Ian Wingrove

    Wargames

    Mike Fink, Joe Digaetano, Jack Cooperman, Don Hansard, Colin Cantwell, William A Fraker

    Zelig

    Gordon Willis, Joel Hynek, Stuart Robertson, R Greenberg

  • Win Poltergeist

    Richard Edlund

    Blade Runner

    Douglas Trumball, Richard Yuricich, David Dryer

    ET: The Extra-Terrestrial

    Dennis Muren, Carlo Rambaldi

    Tron

    Richard Taylor, Harrison Ellenshaw

  • Win Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zorin Perisic, Wally Veevers

    Special Visual Effects Team – Superman

Pages