Children's in 2004

  • Win Brush Head

    Jonathan Boseley, Andrew Williams, Dan Berlinka

    The Blue Dragon

    Production Team

    Grizzly Tales For Gruesome Kids

    Production Team

    Metalheads

    Production Team

  • Win Featherboy

    Peter Tabern, Dermot Boyd

    Bus Life: Bad Hair Day

    Howard Myers, Keith English, Lucy Porter

    My Parents Are Aliens

    Bernard Krichefski, Chris Bernard, Paul Rose

    Tracy Beaker: The Movie Of Me

    Jane Dauncey, Jane Steventon, Joss Agnew

  • Win Dick And Dom In Da Bungalow

    Steve Ryde, Simon Hepworth

    Globo Loco

    Ged Allen, Caroline Coleman, Michael Kerrigan

    Jungle Run

    Martyn Day, Patrick Titley

    RAD

    Wayne Yates, Christian Stevenson

  • Win Serious Desert

    Marshall Corwin

    A Different Life

    Dan Exelby

    Mad About

    Steve Wynne, Kate Maddigan

    Short Change

    Reem Nouss, Moray London, Carolyn Clancy

  • Win Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban

    David Heyman, Chris Columbus, Mark Radcliffe, Alfonso Cuarón

    Finding Nemo

    Graham Walters, Andrew Stanton, Lee Unkrich

    The Lord Of The Rings: The Return Of The King

    Barrie M Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh

    Shrek 2

    Andrew Adamson, Conrad Vernon, Kelly Asbury

  • Win King Arthur (CD-Rom)

    Production Team

    Life Stuff (Online)

    Paul Argent, Petros Lafazanidis

    Nelly Nut Live! (Interactive TV)

    Tim Lowe, Gary August

    Newsround (Online)

    Tim Masters, Paul Whelan, Clare Youell

  • Win 8 Simple Rules For Dating My Teenage Daughter

    Production Team

    Rugrats: All Grown Up

    Production Team

    Watch My Chops

    Production Team

    Xcalibur

    Marie-Pierre Moulinjeune, Robert Rea

  • Win Shrek 2

    Elf

    Finding Nemo

    Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban

    The Haunted Mansion

    The Lord Of The Rings: Return Of The King

    Pirates Of The Caribbean: Curse Of The Black Pearl

    School Of Rock

    Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    Spider-Man 2

  • Win Yoko! Jakamoko! Toto!

    Christopher O'Hare, Tony Collingwood, Andrea Tran

    The Koala Brothers

    David Johnson, Tobias Fouracre, Martin Pullen

    Peppa Pig

    Phil Davies, Mark Baker, Neville Astley

    Sam Tan (Fireman Sam)

    Robin Lyons, Timon Dowdeswell, Andrew Offiler

  • Win Balamory

    Brian Jameson, Helen Doherty, Lucille McLaughlin

    Bws Parti

    Helen Davies, Rhys D Williams

    Fimbles

    Lucinda Whiteley, Helen Sheppard, Alan MacDonald

    PJ's Storytime

    Lucy Goodman, Marcus Clarke, Andrea Dinnick

  • Win Richard McCourt And Dominic Wood

    Dick And Dom In Da Bungalow

    Stephen Mulhern

    Ministry Of Mayhem

    Ortis

    Short Change

    Michaela Strachan

    Michaela's Wild Challenge

  • Win The Illustrated Mum

    Julia Ouston, Cilla Ware, Debbie Isitt

    I'm A Juvenile Delinquent, Jail Me!

    Sol Papadopoulos, Alex Cox, Tod Davies

    Look And Read Shadow Play

    Sarah Miller, Dirk Campbell, Carolyn Sally Jones

    The Personal History Of Charles Dickens

    Patrick Reams

  • Win Thinking Skills: Think About It - Hiding Places

    Yvonne Davies

    Let's Write Non-Fiction: Persuasion

    Patrick Reams, Kim Noble, Stuart Silver

    Primary Geography: Mexico

    Judith Tyrer

    Primary History: The Aztecs

    Peter Evans

  • Win In Search Of The Tartan Turban

    Annie Malcolm, Robert Sproul-Cran, Hardeep Singh Kohli

    The A-Z Of Drugs

    Lisa Fairbank, Emma Wakefield

    Contemporary Visions

    Sue Aron, Andrea Parr

    History File: Seven Journeys In The American West

    Andrew Chater

  • Win Floella Benjamin

  • Win Debbie Isitt

    The Illustrated Mum

    Mary Morris

    Tracy Beaker: The Movie Of Me

    Peter Tabern

    Featherboy

  • Win Tony Collingwood

    Yoko! Jakamoko! Toto!

    Patrick Reams

    The Personal History Of Charles Dickens

    Jamie Rix

    Grizzly Tales For Gruesome Kids

    Ben Ward

    Bus Life