Television Craft in 2013

  • Win Tim Whitnall (Writer)

    Best Possible Taste: The Kenny Everett Story

    Mike Bartlett (Writer)

    The Town

    Julie Gearey (Writer)

    Prisoners' Wives

    Rhys Thomas (Director)

    Freddie Mercury: The Great Pretender (Director’s Cut)

  • Win Parade's End

    Sheena Napier

    Mrs Biggs

    Amy Roberts

    Richard II (The Hollow Crown)

    Odile Dicks-Mireaux

    Ripper Street

    Lorna Marie Mugan

  • Win Channel 4 Paralympics

    Steve Boulton, James Rutherford

    Embarrassing Bodies: Live from the Clinic

    Production Team

    Foxes Live: Wild in the City

    Production Team

    The Great British Property Scandal

    Production Team

  • Win Philippa Lowthorpe

    Call the Midwife

    Julian Jarrold

    The Girl

    Hettie Macdonald

    Hit and Miss

    Birger Larsen


  • Win Ben Chanan

    The Plot to Bring Down Britain's Planes

    Katharine English

    Our War

    John Dower

    Bradley Wiggins: A Year in Yellow

    Ben Anthony

    7/7 One Day in London

  • Win Hamish Hamilton, Tapani Parm

    The London 2012 Olympic Opening Ceremony: Isle of Wonder

    Nikki Parsons

    Strictly Come Dancing

    Paul Davies

    The London 2012 Olympics: Super Saturday

    Hamish Hamilton, Tapani Parm

    The London 2012 Olympic Closing Ceremony: Symphony of British Music

  • Win Amish: A Secret Life

    Sean Mackenzie

    The Secret History of Our Streets (Portland Road)

    Michael Harrowes

    7/7 One Day in London

    Rupert Houseman

    Britain in a Day

    Peter Christelis

  • Win The Fear (Ep 1)

    Trevor Waite

    Ripper Street

    Úna Ní Dhonghaíle

    The Thick of It

    Anthony Boys, Gary Dollner

    The Hour (Ep 1)

    Gareth C. Scales

  • Win Stephen Bryce, Andrew Cooke, Simon Ainge, Nick Foster

    Derren Brown: Apocalypse

    Durham Marenghi, Steve Nolan, Sam Pattinson, Tim Routledge

    The Diamond Jubilee Concert

    Dan James, James Hart, Richard Porter, Kate Jones-Mackay

    Top Gear

    Dave Davey, Robert Edwards, Florian Wieder, Falk Rosenthal

    The X Factor (Final)

  • Win Call the Midwife

    Christine Walmesley-Cotham

    The Girl

    Nadine Prigge, Neill Gorton, Clinton Aiden Smith

    Parade's End

    Jan Archibald

    Ripper Street

    Eileen Buggy, Sharon Doyle