Children's in 2014

  • Win Shaun The Sheep

    Richard Starzak, Jay Grace, John Woolley

    The Amazing World of Gumball

    Ben Bocquelet, Mic Graves, Sarah Fell

    Dennis The Menace & Gnasher

    Production Team

    Strange Hill High

    Production Team

  • Maleficent

  • Win Frozen

    Cloudy with a Chance of Meatballs 2

    How to Train Your Dragon 2

    Maleficent

    Mr. Peabody & Sherman

    Muppets Most Wanted

    Planes

    Rio 2

    The LEGO Movie

    Turbo

  • Win Minecraft

    Disney Infinity

    FIFA 14

    Frozen Free Fall

    Just Dance 2014

    LEGO Marvel Super Heroes

    Need For Speed: Rivals

    Pokémon X & Y

    Skylanders SWAP Force

    The LEGO Movie Videogame

  • Win Jessie

    All Over The Place: Australia

    The Amazing World of Gumball

    The Dumping Ground

    Max Steel

    Newsround

    Phineas And Ferb

    Regular Show

    Victorious

    Wolfblood

  • Win Bin Weevils

    Cartoon Network

    CBBC

    Club Penguin

    Disney

    Girls Go Games

    LEGO

    Moshi Monsters

    Nickelodeon

    Pokémon

  • Win Cartoon Network

    CBBC

    CBeebies

    Cyw

  • Win Diddy Movies 2

    Steve Ryde, Dez McCarthy, Annette Williams

    4 O’Clock Club

    Julia Kent, Spencer Campbell, Mark Oswin

    All At Sea

    Juliet Charlesworth, Tracey Rooney, Brian Lynch

    DNN: Definitely Not Newsround

    Sid Cole, Richard Grocock, Sue Howes

  • Win Katie Morag

    Production Team

    Rocket’s Island

    Production Team

    Roy

    Production Team

    Wolfblood

    Debbie Moon, Matthew Evans, Foz Allan

  • Win Junior Bake Off

    Production Team

    Hacker Time

    Lee English, Sid Cole, Jamie Wilson

    Swashbuckle

    Jon Hancock, Tony Grech-Smith, Tony Reed

    Fort Boyard: Ultimate Challenge

    Nigel Pickard, Joe Shaw

  • Win Operation Ouch!

    Production Team

    Deadly Pole To Pole

    Scott Alexander, Jonny Keeling, Janelle Backes

    Frontline Families - A Newsround Special

    Steph Atkinson, Rowan Crompton, Martin Dougan

    Junior Vets

    Production Team

  • Win The LEGO Movie

    Phil Lord, Christopher Miller, Dan Lin, Roy Lee

    Frozen

    Peter Del Vecho, Jennifer Lee, Chris Buck

    How To Train Your Dragon 2

    Dean DeBlois, Bonnie Arnold

    Maleficent

    Joe Roth, Robert Stromberg, Linda Woolverton

  • Win Mario Kart 8

    Development Team

    Pokémon X & Y

    Development Team

    Rayman Legends

    Michel Ancel, Christophe Heral, Jean-christophe Alessandri

    Tearaway

    Development Team

  • Win Kindle Entertainment Ltd

    Blue-Zoo Animation

    Dot To Dot Productions

    Factory TM Ltd

  • Win Disney Animated

    Development Team

    Ludus

    Rob Hyde, Aled Parry, Ruth Mills

    Madron

    Luke Davis, Wil Stephens, Darren Wall

    Room On The Broom: Games

    Development Team

  • Win Dixi

    Dan Berlinka, Nina Metivier, Melanie Stokes

    Makies

    Development Team

    Mixels

    Development Team

    Tee & Mo

    Dominic Minns, Juliet Tzabar, Alan Owen

  • Win Adventure Time

    Pendleton Ward, Graham Falk, Nick Jennings

    Doc McStuffins

    Norton Virgien, Theresa Mayer, Chris Nee

    SpongeBob SquarePants

    Marc Ceccarelli, Luke Brookshier, Vincent Waller

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    Alan Wan, Brandon Auman, Ciro Nieli

  • Win Lizard Girl

    Iona Sweeney, Lynsey Miller, Vivienne Franzmann

    Cyw a'r Wyddor (Cyw and the Alphabet)

    Helen Davies, Carol Woodman

    Llandudno: A Seaside Town

    Michael Davies, David Cortese

    The Story Of Britain

    Production Team

  • Win Poetry: Between The Lines

    Production Team

    Children Of The Holocaust

    Production Team

    Exploring The Past: Post War Britain

    Dominic Sant, Rhonda Evans, Nick Price

    Matters Of Life And Death

    Andy Glynne, Dylan Howitt

  • Win Cherry Campbell

    Katie Morag

    Akai Osei

    4 O’Clock Club

    Bernard Cribbins

    Old Jack’s Boat

    Kia Pegg

    The Dumping Ground

  • Win Sarah & Duck

    Tim O'Sullivan, Sarah Gomes Harris, Jamie Badminton

    Bing

    Mikael Shields, Nicky Phelan, Jeroen Jaspaert

    Dinopaws

    Production Team

    Postman Pat and The Rubber Duck Race

    Production Team

  • Win Old Jack’s Boat

    Dominic MacDonald, Tony Reed, Tom Poole

    CBeebies Three Little Pigs

    Angela Young, Charlotte Bushell, Vanessa Amberleigh

    Grandpa in My Pocket

    Mellie Buse, Jan Page, Martin Franks

    Something Special

    Angela Young, Kat Woolfe, Vanessa Amberleigh

  • Win Richard McCourt & Dominic Wood

    Absolute Genius with Dick and Dom

    Naomi Wilkinson

    Naomi's Nightmares of Nature

    Iain Stirling

    The Dog Ate My Homework

    Sam Nixon & Mark Rhodes

    Sam and Mark's Big Friday Wind-Up

  • Win CITV Share a Story 2013

    Waldemar Werbel, Jadine Sage, Frank Mansfield

    Gumball Song

    Production Team

    Milkshake! Monkey

    Production Team

    Nina Needs To Go

    Production Team

  • Win Peter Firmin

  • Win Debbie Moon

    Wolfblood

    Sergio Casci

    Katie Morag

    Declan De Barra

    Roy

    Writing Team

    The Amazing World of Gumball