Children's in 2015

  • Win The Amazing World of Gumball

    Ben Bocquelet, Mic Graves, Sarah Fell

    Shaun the Sheep

    John Woolley, Steve Box, Lee Wilton

    Strange Hill High

    Josh Weinstein, Kat Van Henderson, Geoff Walker

    Mr Bean the Animated Series

    Production Team

  • Win Minions

    Big Hero 6

    The Boxtrolls

    Cinderella

    Home

    Inside Out

    Night at the Museum: Secret of the Tomb

    Paddington

    Shaun the Sheep Movie

    The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

  • Win Minecraft

    Bin Weevils

    Crossy Road

    Disney Infinity 2.0

    FIFA 15

    Just Dance 2015

    Skylanders Trap Team

    World of Warriors

    Pokémon Omega Ruby and Alpha Sapphire

    LEGO Batman 3: Beyond Gotham

  • Win The Next Step

    Appsolute Genius

    Jessie

    Matilda and the Ramsay Bunch

    Ninjago: Masters of Spinjitzu

    Regular Show

    SpongeBob Squarepants

    Star Wars Rebels

    Thunderbirds Are Go

    Wolfblood

  • Win CBBC

    Cartoon Network

    CBeebies

    Cyw

  • Win Gigglebiz

    Anna Perowne, Vanessa Amberleigh, Simon Brown

    All At Sea

    Brian Lynch, Mark Oswin, Simon Nelson

    Horrible Histories Special

    Production Team

    The Incredible Adventures of Professor Branestawm

    Sandy Johnson, Rosemary McGowan, Charlie Higson

  • Win Katie Morag

    Production Team

    The Dumping Ground

    Julie Dixon, Nigel Douglas, Philip Leach

    Harriet’s Army

    Guy Burt, Stewart Svaasand, Foz Allen

    Wolfblood

    Debbie Moon, Jonathan Wolfman, Sallie Aprahamian

  • Win Swashbuckle

    Martin Williams-Neale, Geoff Coward, Jon Hancock

    Justin's House

    Philip Cooper, Becky Overton, Iwan Watson

    Matilda and The Ramsay Bunch

    Production Team

    Sam & Mark’s Big Friday Wind-Up

    Sid Cole, David Beardsell, Tony Grech-Smith

  • Win I Am Leo (My Life)

    Phil Niland, Cat Lewis, Lyndsay Rowan

    Operation Ouch!

    Production Team

    Mr Alzheimers and Me (My Life)

    Chloe Fairweather, Natasha Dack

    Being Me: A Newsround Special

    Steph Atkinson, Millie Innes, Kirsti Adair

  • Win Paddington

    Paul King, David Heyman

    Big Hero 6

    Roy Conli, Chris Williams, Don Hall

    Inside Out

    Pete Docter, Ronnie del Carmen, Jonas Rivera

    Shaun the Sheep Movie

    Mark Burton, Richard Starzak, Julie Lockhart, Paul Kewley

  • Win Splatoon

    Development Team

    Adventure Time Game Wizard

    Development Team

    Minecraft Console Edition

    Development Team

    Yoshi's Woolly World

    Development Team

  • Win Somethin' Else

    Factory

    Lime Pictures

    Pretzel TV

  • Win The Dumping Ground: You're the Boss

    Development Team

    CBeebies Storytime App

    John Kearney, Sarah Parsons, Robin Gibson

    Gruffalo: Games

    Development Team

    Transformers: Robots in Disguise

    Development Team

  • Win Virry

    Svetlana Dragayeva, Martin Percy, Joanna Fogler

    Escargot Escape Artistes

    Alex Heron, Jim Tonge, Jake Manion

    Monster Mingle

    Chris O'Shea, Wip Vernooij, Nick Stoney

    Teach Your Monster to Read 3: Champion Reader

    Development Team

  • Win Gravity Falls

    Production Team

    Adventure Time

    Production Team

    Clarence

    Production Team

    Nowhere Boys

    Beth Frey, Tony Ayres, Daina Reid

  • Win My Life, My Religion

    Dawn Langan

    Filming Our Greatest Generation

    Production Team

    Night Zookeeper

    Development Team

    Ten Pieces

    Katy Jones, Serena Cross, Sam White

  • Win Poetry: Between the Lines

    Production Team

    The Boris Games

    Martin Wright, Richard England, Hao Cai

    Exploration India

    Dominic Sant, Harvey Woolfe, Nick Price

    Llond Ceg

    Llinos Griffin-Williams, Aled Haydn Jones, Meinir Siencyn

  • Win Jessica Ransom

    Horrible Histories

    Gus Barry

    Hetty Feather

    Harry Hill

    The Incredible Adventures of Professor Branestawm

    Poppy Lee Friar

    Eve

  • Win The Clangers

    Production Team

    Hey Duggee

    Grant Orchard, Sue Goffe, Janine Murphy

    Lily's Driftwood Bay

    Production Team

    Peppa Pig

    Neville Astley, Mark Baker, Phil Davies

  • Win Old Jack's Boat

    Paul Shuttleworth, Dermot Canterbury, Bernard Cribbins

    My Pet and Me

    Rachel Bazeley, Lotte Elwell

    Topsy and Tim

    Production Team

    CBeebies Elves and The Shoemaker

    Angela Young, Iwan Watson

  • Win Sam Nixon and Mark Rhodes

    Sam & Mark’s Big Christmas Wind Up

    Alexander and Chris Van Tulleken

    Operation Ouch!

    Barney Harwood

    Blue Peter

    Iain Stirling

    The Dog Ate My Homework

  • Win OOglies

    Cameron Fraser, Neil Jack, Bob Last

    Bitesize Shakespeare - Richard III

    Will Adams, Rory Lowe, Innes Smith

    CN Buddy Network

    Production Team

    Poppies

    Simon Partington, Jackie Edwards

  • Win Jocelyn Stevenson

  • Win Guy Burt

    Harriet's Army

    Neville Astley, Mark Baker

    Peppa Pig

    Phil Ford

    Wizards vs Aliens

    Writing Team

    Horrible Histories Special