BAFTA Awards Search

  • Win Surgeons: At The Edge Of Life

    Production Team

    Cerys Matthews A'r Goeden Faled

    Production Team

    Extreme Wales With Richard Parks

    Production Team

    One Born Every Minute

    Production Team

  • Win Ambulance

    Jo Hughes, Bruce Fletcher, Kirsty Cunningham, Simon Ford

    Catching a Killer

    Production Team

    Drugsland

    Sacha Mirzoeff, Xavier Alford, Bart Corpe, Simon Ford

    Hospital

    Production Team

  • Win The Greatest Gift

    #swn10

    Arfordir Cymru: Bae Ceredigion

    Coast & Country

  • Win Exodus: Our Journey to Europe

    Production Team

    24 Hours in Police Custody

    Production Team

    Kids on the Edge

    Production Team

    The Prosecutors: Real Crime and Punishment

    Blue Ryan, Sara Hardy, Sacha Baveystock, Gwyn Jones

  • Win Music For Misfits: The Story of Indie

    Siobhan Logue

    Coast

    Production Team

    Iolo's Brecon Beacons

    John Gwyn

  • Win The Murder Detectives

    Ben Brown, Bart Corpe, Neil Grant, Dave Nath

    The Detectives

    Colin Barr, Ruth Kelly, James Newton, Rupert Houseman

    Great Ormond Street

    Dollan Cannell, Catey Sexton, Lucy Hillman

    The Tribe

    Production Team

  • Win Adam Price A Streic Y Glowyr

    Production Team

    Great Welsh Writers: Dannie Abse

    Ian Michael Jones

    RAF Fighter Pilot: Rhod Gilbert's Work Experience

    Production Team

  • Win Life And Death Row

    Production Team

    15,000 Kids And Counting

    Chris Eley, Brian Woods, Gwyn Jones, Fiona Jones

    Educating The East End

    Andrew Mackenzie-Betty, David Clews, Jo Hughes, Liz Hazell

    Protecting Our Parents

    Julian Mercer, Rob Miller, Alice Perman, Jonathan Taylor

  • Our World War

    Production Team

  • Win The Call Centre

    Production Team

    The Hill Farm

    Production Team

    Taith Fawr Y Dyn Bach

    Production Team

  • Win Bedlam

    Production Team

    The Route Masters: Running London’s Roads

    Edmund Coulthard, Alistair Pegg, Matt Pelly, Simon Gilchrist

    Keeping Britain Alive: The NHS In A Day

    Production Team

    Educating Yorkshire

    David Brindley, Grace Reynolds, David Clews, Andrew Mackenzie-Betty

  • Win Great Welsh Writers

    Ian Michael Jones

    Llefydd Sanctaidd

    Ifor Ap Glyn

    The Story Of Wales

    John Geraint

  • Win Our War

    Production Team

    24 Hours in A&E

    Nick Curwin, Tom McDonald, Kirsty Cunningham, Rita Daniels

    Great Ormond Street

    Production Team

    Make Bradford British

    Richard McKerrow, Heenan Bhatti, Martin Fuller, Simon Evans

  • Win Ras Yn Erbyn Amser: Episode 4

    Lowri Morgan, Dafydd Rhys

    Beautiful Lives

    Kate Hamer, Paul Islwyn Thomas

    Human Planet

    Brian Leith, Dale Templa

  • Win Our War

    Production Team

    The Choir: Military Wives

    Tim Carter, Stephen Finnigan, Lucy Hillman, Gareth Malone

    Educating Essex

    David Clews, Andrew Mackenzie-Betty, Beejal-Maya Patel, Grace Reynolds

    Protecting Our Children

    Emma Burman, Petra Graf, Anna McGill, Sacha Mirzoeff

  • Win Rhod Gilbert's Work Experience: Bin Men

    Nathan Macintosh, Rhys Waters

    Snowdonia 1890

    Ceri Rowlands, Paul Islwyn Thomas

    Y Fenai

    Arwyn Evans, Dylan Huws

  • Win Welcome To Lagos

    Will Anderson, Gavin Searle, Chris King, Andrew Palmer

    Coppers

    Simon Ford, Ben Rumney, Anthony Philipson, Tim Wardle

    One Born Every Minute

    Sanjay Singhal, Peter Moore, Lorraine Charker-Phillips, Lucy Bowden

    The Young Ones

    Leanne Klein, Tom McDonald, Michael Jochnowitz

  • Win One Born Every Minute

    Production Team

    Blood, Sweat And Takeaways

    Mark Rubens, Tim Quicke, James Christie-Miller, Jo Bishop

    The Family

    David Clews, Beejal-Maya Patel, Jonathan Smith, Sanjay Singhal

    Who Do You Think You Are?

    Elizabeth Dobson, Colette Flight, Lucy Carter, Alex Graham

  • Win Amazon With Bruce Parry

    Production Team

    Blood, Sweat And T-Shirts

    Mark Rubens, Tim Quicke, Jo Bishop

    The Family

    Production Team

    Ross Kemp In Afghanistan

    Clive Tulloh, John Conroy, Matt Bennett, Ross Kemp

  • Win The Tower: A Tale Of Two Cities

    Simon Ford, Rachel Innes-Lumsden, Anthony Wonke, Ines Cavill

    Meet The Natives

    Gavin Searle, Will Anderson, Andrew Palmer, Chris King

    Paul Merton In China

    Paul Sommers, Mark Chapman, Barbie MacLaurin, Paul Merton

    Tribe

    Bruce Parry, Steve Robinson, Sam Organ

  • Win Ross Kemp On Gangs

    Clive Tulloh, Amelia Hann, Ross Kemp

    Stephen Fry - The Secret Life Of The Manic Depressive

    Production Team

    Tribe

    James Smith, Steve Robinson, Bruce Parry, Sam Organ

    Who Do You Think You Are?

    Alex Graham, Lucy Carter

  • Win Jamie's School Dinners

    Andrew Conrad, Robert Thirkell, Dominique Walker

    Coast

    Production Team

    Cocaine

    Guillermo Galdos, David Notman-Watt, Angus Macqueen

    49 Up

    Bill Jones, Claire Lewis, Michael Apted

  • Win The Power Of Nightmares

    Production Team

    Brat Camp

    Jamie Isaacs, Tamara Abood, Sam Whittaker

    Himalaya With Michael Palin

    Production Team

    Who Do You Think You Are?

    Production Team

  • Win Horizon

    Bettina Lerner, Matthew Barrett, John Lynch

    The Blue Planet

    Production Team

    Langan Behind The Lines

    Bob Long, Rachel Foster, Ben Summers

    Welcome To Britain

    Edwina Vardey, Rachel Coughlan

  • Win Britain At War In Colour

    Lucy Carter, Stewart Binns, Adrian Wood

    Castaway 2000

    Jeremy Mills, Chris Kelly

    Fifteen

    Oliver Morse, Daisy Asquith, Nichola Koratjitis

    Horizon

    Bettina Lerner, John Lynch

  • Win The Mayfair Set

    Adam Curtis

    Manhunt - The Search For The Yorkshire Ripper

    Ray Fitzwalter, Michael Bilton, Gwyneth Hughes

    The Second World War In Colour

    Martin Smith, Alastair Waddington, Stewart Binns

    Shanghai Vice

    Phil Agland

  • Win The Human Body

    Richard Dale

    The Clintons: A Marriage Of Power

    Paul Mitchell

    Cold War

    Martin Smith

    The Life Of Birds

    Mike Salisbury

  • Win The Nazis: A Warning From History

    Laurence Rees

    Breaking Point

    Peter Gordon, Amanda Richardson

    Hotel

    Neil Grant, Belinda Cherrington

    Royals And Reptiles

    Leonie Jameson, Denys Blakeway

  • Win The House

    Michael Waldman, Andrew Bethell

    Cutting Edge

    Peter Moore

    People's Century

    Peter Pagnamenta

    The System

    Peter Dale

  • Win The Death Of Yugoslavia

    Norma Percy

    Dispatches

    David Lloyd

    Network First

    Stuart Prebble, John Blake

    The Private Life Of Plants

    Mike Salisbury

Pages