BAFTA Awards Search

  • The Gruffalo Spotter

    Development Team

    Hey Duggee: We Love Animals

    Phil Hoskins, Keith Davidson, Peter Hickman

    Virry VR

    Martin Percy, Svetlana Dragayeva, Joanna Fogler

    Adventure Time 'I See Ooo'

    Production Team

  • Win Moshi Monsters

    Michael Acton Smith, Steve Cleverly, Divinia Knowles

    Lifesaver

    Martin Percy, Piero Frescobaldi, Yates Buckley

    Sneak

    James Huggins, Mike Outlaw, Steve Taylor

    Teach Your Monster to Read: First Steps

    Development Team

  • Win Nightmare High

    Jo Roach, Tassos Stevens, Paul Bennun

    Deadly Planet

    Paul Deane, Laura Thorne, Dan Efergan

    Where’s My Water?

    Development Team

    Tree Fu Tom

    Dominic Minns, Lorraine Camm, Rachel Bardill

  • Win Tate Movie Project

    Development Team

    CBBC Hacker And Dodge Pup Stars

    Andrew J Brown, Paul Mallet, James Wheatley

    The Land Of Me

    James Huggins, Vassilios Alexiou, Mike Outlaw

    Moshi Monsters

    Development Team

  • Win ZingZillas

    Tony Reed, Helen Stephens, Dominic Minns

    Home Sheep Home (Online)

    Development Team

    The Secret Dancer

    Sharna Jackson, Rosie Cardiff, Martin Percy

    The Well By Melvin Burgess

    Geoffrey Goodwin, Lee Hardman, Tony Wood

  • Win Big And Small Online (Web Page)

    Development Team

    The Legula Adventure (Online)

    Development Team

    Routes (Online)

    Mike Bennett, Jo Roach, Tom Edge

    1066 (Online)

    Phil Stuart, Rob Kerr, Luke Holland

  • Win Bow Street Runner (Online)

    Iestyn Lloyd, David Jacklin, Darren Garrett

    Meta4Orce (Online)

    Rick Palmer, Alex Norris, Peter Milligan

    Moshi Monsters (Online)

    Michael Smith

    Questionaut (Online)

    Andrew Lees, Jakub Dzorsky

  • Win The Secret Show (Online)

    Glynn Hayward, Dylan James, Tony Collingwood

    CBBC Me And My Movie (Online)

    Rosie Allimonos, Siobhan Mulholland, Rick Palmer

    CBeebies (Online)

    Olivia Dickinson

    In The Night Garden (Online)

    Carl Draper

  • Win Level Up (Interactive TV/Online)

    Siobhan Mulholland, Rob Corradi

    Brunel's Britain (Online)

    David Parker

    CBeebies Springwatch (Online)

    Nicola George, Rachel Bardill, Tom Spalding

    L8R (Interactive TV)

    John White, Malcolm Campbell, Jerry Rothwell

  • Win Smile

    Production Team

    BAMZOOKi

    Production Team

    CBeebies Online

    Production Team

    Popcorn

    Greg Taylor, David Savage

  • Win King Arthur (CD-Rom)

    Production Team

    Life Stuff (Online)

    Paul Argent, Petros Lafazanidis

    Nelly Nut Live! (Interactive TV)

    Tim Lowe, Gary August

    Newsround (Online)

    Tim Masters, Paul Whelan, Clare Youell

  • Win Star Ticket Active (Interactive TV)

    Robert Markham, David Chudleigh Adam Redfern

    Byker Grove (Online)

    Claire Capaldi

    Fimbles (Online)

    Nicola George, Stephanie Gauld

    Smart Stuff (Online)

    Paul Argent, Petros Lafazanidis

  • Win Tiny Planets

    Carl Goodman, Steve Woods, Elena Caton

    CBeebies Interactive TV Services

    Stephanie Gauld, Andrew Whitehouse, Tom Williams

    Diggit.co.uk

    Julian Jacome, Robert Markham, Howard Myers

    Scooby Multimedia

    Production Team