BAFTA Awards Search

  • Win Suffragettes With Lucy Worsley

    Production Team

    Bros: After The Screaming Stops

    David Soutar, Joe Pearlman, Leo Pearlman, Heather Greenwood

    Grayson Perry: Rites of Passage

    Grayson Perry, Neil Crombie, Joe Evans, James House

    Superkids: Breaking Away From Care

    Production Team

  • Win Basquiat - Rage to Riches

    David Shulman, Janet Lee

    Blitz: The Bombs that Changed Britain

    Tim Kirby, Emily Thompson, Francesca Maudslay, Cate Hall

    Blue Planet II

    Production Team

    Elizabeth I's Secret Agents

    Chris Durlacher, Bernadette Ross, Julian Jones, Claire Guillon

  • Win Planet Earth II

    Michael Gunton, Tom Hugh-Jones, Elizabeth White, David Attenborough

    Alan Bennett's Diaries

    Adam Low, Martin Rosenbaum, David Sabel

    Attenborough's Life That Glows

    Martin Dohrn, Joe Loncraine, Paul Reddish, Fraser Purdie

    Grayson Perry: All Man

    Grayson Perry, Neil Crombie, Joe Evans, Arthur Cary

  • Win Britain’s Forgotten Slave Owners

    Production Team

    Grayson Perry’s Dream House

    Neil Crombie, Grayson Perry, Joe Evans, Marcus Plowright

    The Hunt

    Production Team

    Rudolf Nureyev – Dance To Freedom

    Franny Moyle, Richard Curson Smith, Tom Herington, Yelena Durden-Smith

  • Win Grayson Perry: Who Are You?

    Neil Crombie, Joe Evans, Grayson Perry, Dinah Lord

    David Attenborough’s Conquest Of The Skies 3D

    Anthony Geffen, David Lee, David Attenborough

    The Great War: The People’s Story

    Production Team

    Our Gay Wedding: The Musical

    Sean Murphy, Archie Baron, Nathan Taylor, Benjamin Till

  • Win David Attenborough’s Natural History Museum Alive

    David Attenborough, Anthony Geffen, Mike Davis, Dan Smith

    Story Of The Jews

    Production Team

    Richard III: The King In The Car Park

    Simon Young, Julian Ware, Louise Osmond

    Martin Luther King And The March On Washington

    John Akomfrah, Lina Gopaul, David Lawson

  • Win All in the Best Possible Taste with Grayson Perry

    Grayson Perry, Joe Evans, Neil Crombie, Dinah Lord

    The Plane Crash

    Simon Dickson, Sanjay Singhal, Steve Nam, Geoff Deehan

    The Plot to Bring Down Britain’s Planes

    Production Team

    The Secret History of Our Streets

    Production Team

  • Win Mummifying Alan: Egypt's Last Secret

    Laura Jones, Justine Kershaw, Gillian Moseley, Kenny Scott

    British Masters

    Jonty Claypole, James Fox, Matt Hill, Richard Wilkinson

    Frozen Planet

    David Attenborough, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill, Mark Linfield

    Wonders Of The Universe

    Brian Cox, Michael Lachman, Jonathan Renouf, James Van Der Pool

  • Win Flying Monsters 3D

    David Attenborough, Anthony Geffen, Sias Wilson

    The Making Of Alan Bennett And The Habit Of Art

    Martin Rosenbaum, David Sabel, Toby Coffey, Adam Low

    Human Planet

    Brian Leith, Dale Templar, Nitin Sawhney, Tom Hugh-Jones

    Pompeii: Life And Death In A Roman Town

    Paul Elston, Daisy Scalchi, Richard Bradley

  • Win Inside Nature's Giants

    David Dugan, Julian Thomas, Alex Tate, Yvonne Bainton

    Art Of Russia

    Andrew Graham-Dixon, John Hay, Silvia Sacco, Karen McGann

    Chemistry: A Volatile History

    Jim Al-Khalili, Helen Thomas, Sacha Baveystock, Kim Shillinglaw

    Yellowstone

    Production Team

  • Win Life In Cold Blood

    Production Team

    Blood And Guts: A History Of Surgery

    Claudia Lewis, Kim Shillinglaw

    Lost Land Of The Jaguar

    Production Team

    Stephen Fry And The Gutenberg Press: The Machine That Made Us

    Stephen Fry, Patrick McGrady, Lucy Ward, Philip Crocker

  • Win Andrew Marr's History Of Modern Britain

    Andrew Marr, Chris Granlund, Tom Giles, Clive Edwards

    Earth: The Power Of The Planet

    Dr Iain Stewart, Jonathan Renouf, Phil Dolling

    The Genius Of Photography

    Tim Kirby, Alex Graham, Michael Jackson

    The Relief Of Belsen

    Justin Hardy, Susan Horth, Peter Guinness, Lucy Bassnet-McGuire

  • Win Nuremberg: Goering's Last Stand

    Peter Nicholson, Simon Berthon, Dan Korn, Piers Vellacott

    Munich: Mossad's Revenge

    Anthony Geffen, Tom Whitter, Peter Miller, Calum Walker

    Planet Earth

    Alistair Fothergill, Mark Linfield

    Simon Schama's Power Of Art

    Clare Beavan, Simon Schama, Basil Comely, Mark Harrison

  • Win Holocaust - A Music Memorial Film From Auschwitz

    Production Team

    Arena: No Direction Home - Bob Dylan

    Nigel Sinclair, Anthony Wall, Martin Scorsese

    The Boy With The Incredible Brain

    Martin Weitz, Toby Trackman, Steve Gooder

    Life In The Undergrowth

    Production Team

  • Win Dunkirk

    Rob Warr, Alex Holmes

    D-Day

    Richard Dale, Tim Bradley

    D-Day: The Ultimate Conflict

    Mark Lewis, Ana Paula Lloyd, Simon Greenwood

    Howard Goodall's 20th Century Greats

    Paul Sommers, David Jeffcock, Francis Hanly

  • Win Arena: The Private Dirk Bogarde

    Anthony Wall, Adam Low

    The 1940s House

    Alex Graham, Simon Shaw, Caroline Ross Pirie

    The Six Wives Of Henry VIII

    Production Team

    Walk On By: The Story Of Popular Song

    Michael Poole, Alan Lewens